SUONENJOEN LADUN SYKSY JA TALVI (jäsentiedote syksy 2020/kevät 2021)

Kulunut vuosi 2020 on ollut monella tavalla poikkeuksellinen, korona-pandemia on sotkenut pahasti yhteiskuntaa. Se on vaikuttanut myös latuyhdistyksen toimintaan, sovittuja tapahtumia on jäänyt pitämättä ja tulevaisuuden suunnittelu on hankaloitunut. Periksi ei kuitenkaan anneta, latuyhdistys toimii edelleen ja tarjoaa suonenjokelaisille monipuolisen kattauksen erilaisia liikunta-aktiviteetteja

 Tähän esitteeseen on koottu poimintoja yhdistyksen toiminnasta. Koko yhdistyksen toiminta on kattavasti esitelty nettisivuillamme  www.suonenjoenlatu.fi.

KivaLatu-hiihtokoulu yhdessä Suonenjoen Vasaman ja  Iisveden Kirin kanssa jatkuu jälleen tulevana talvena.  Toiminnan aloittaminen riippuu lumiolosuhteista, tilanteen kehittymistä voi seurata KivaLatu  -facebookryhmästä, sieltä löytyy myös muuta tietoa hiihtokoulusta.

 Iäkkäiden ulkoilutoiminta on ollut keskeytettynä keväästä lähtien koronapandemian vuoksi. Keskeytys jatkuu edelleen, jos tilanne sallii, toiminta jatkuu keväällä 2021.

 Yhdistyksellä on paljon vuokravälineitä eri lajeihin. Lasten  ja aikuisten käyttöön löytyy  lumikenkiä ja teleskooppisauvoja. Melamajalta  Suonenjoen rannasta  on mahdollista vuokrata  kajakkeja ja kanootteja. Latumajalta löytyy  mm. retkiluistimia ja  gps-laitteita geokätköilyyn.  Viimeisimpänä vuokravälineistöön ovat tulleet maastopyörät, vuokrattavana on kaksi sähköläskipyörää ja neljä lasten/nuorten maastopyörää. Kaikkien välineiden tarkemmat vuokraustiedot hintoineen löytyvät yhdistyksen nettisivuilta.

Toivottavasti tuleva talvi toisi mukanaan hyvät hiihtokelit.  Hiihtokauden latukahvila pyritään pitämään auki lauantaisin ja sunnuntaisin  klo 10-15. Kahvilan aukiolosta tiedotetaan yhdistyksen facebook-sivuilla. Latukahvilatoiminnan päätirehtööri on edelleen Paula Tuure apunaan majatoimihenkilö. Kahvinkeittovuoroon tarvitaan vapaaehtoisia, sellaiseksi voi ilmoittautua soittamalla Paulalle (puh. 0407218327)

Kiinnostaako uintiharrastus, latuyhdistys tarjoaa sinulle mahdollisuuden kehittyä uimarina. Uinnin tekniikkaharjoitukset  pyörivät parhaillaan lauantaisin klo 9-11 uimahallilla.

Talviuintikausi on jo käynnissä ja Soitunlahden avantouintipaikka on auki.  Pääset avantoon, kun suoritat  kausimaksun ladun tilille (FI3254430420066999), kausimaksu on 16 euroa jäsenille ja 20 euroa ei-jäsenille. Pukuhuoneen lukon avauskoodin tai avaimen saat uimahallilta. Avaimesta peritään 20 euron panttimaksu, jonka saat takaisin avaimen palautuksen yhteydessä

 Laturetket jäivät viime talvena pitämättä heikon lumitilanteen ja koronan vuoksi. Tulevana talvena yritetään uudelleen, toivottavasti paremmalla onnella. 6.1.2021 järjestetään perinteinen loppiaisen laturetki, keväthankien retki hiihdetään 14.3.2021. Molempina päivinä ladulle lähdetään klo 9.00 alkaen, tarkemmista järjestelyistä tiedotetaan myöhemmin

Yhdistyksen lentopallovuoro on sunnuntaisin klo 18.00-19.30 Sammalselän koulun  salissa. Vuoro on avoin kaikille ja muutkin kuin jäsenet voivat käydä lajia kokeilemassa, mutta vakiokävijöiden tulee olla yhdistyksen jäseniä.

Yhdistys siirtyy vuoden 2021 alusta alkaen yhden vuosikokouksen järjestelmään aiemman kahden sijasta. Uudessa kokousjärjestelmässä vuosikokous pidetään tammi-toukokuun välisenä aikana. Vuoden 2021 vuosikokous pidetään lauantaina 24.4.2021  klo 10 alkaen Latumajalla. Tervetuloa kokoukseen, kokouksesta ei erikseen julkaista lehti-ilmoitusta

 Yhdistys on käynnistämässä Seikkailevat perheet -toimintaa, koronatilanteen vuoksi toiminnan aloittaminen on siirtynyt. Toimintaa ollaan käynnistämässä keväällä 2021. Toiminnasta kiinnostuneet perheet voivat olla yhteydessä Atso Vilokkiseen sähköpostilla (atso.vilokkinen@icloud.com).

Suomen Latu kerää yhdistysten jäsenten sähköpostiosoitteita. Niiden avulla kehitetään tiedottamista eri toiminnan tasoilla. Ilmoita osoitteesi Suomen Ladulle! Osoitteensa ilmoittaneiden kesken arvotaan palkintoja.

Lisätietoja saat lajivastaavilta:

Polkujuoksu Petri Leppinen petri.leppinen@pelastusopisto.fi, puh. 050 491 6894

Pyöräily ja maastopyöräily Marko Hassinen Marko.Hassinen@unicta.fi puh. 040 549 5551

Kyykkä Pekka Karhunen peku.karhunen@gmail.com puh. 040 570 5357

Lentopallo Panu Iivanainen , puh. 0503751151

Melonta Minna Helin-Tanninen minna.helintanninen@koti.fimnet.fi,  050 4918881

Uinti Kurt Köcher kurt.kocher@suonenjoki.fi, puh. 040 809 3404

Tennis Atso Vilokkinen atso.vilokkinen@icloud.com, puh. 0401803352

Lasten hiihtokoulu Jaana Eskelinen jaana.eskelinen@gmail.com, puh. 050 3292978

Latu- ja polkuretket Helena Jäntti p. 040 578 3882 ja Paula Tuure puh. 040 721 8327

Suonenjoen Ladun ry:n  hallitus toivottaa kaikille jäsenille reipasta ja liikunnallista syksyä ja talvea!